Msze Święte

Niedziele i święta: 700, 900, 1100, 1800 (w okresie od Adwentu do Wielkiego Postu o godz.1700) (w Wielkim Poście po Gorzkich Żalach o godz.1600)
Dni powszednie: 700, 1700 (w okresie zimy) o 1800 (w okresie lata)

W najbliższą środę tj. 1 listopada  - Wszystkich Świętych.

Uroczystość ta - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Świadczy o tym także biały kolor ornatów.

Wspominamy  w tym dniu wszystkich znanych i nieznanych, współczesnych i dawnych świętych - wszystkich, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Dzień ten ma też nam przypominać prawdę o powszechnym powołaniu do świętości, albowiem każdy chrześcijanin  jest bowiem powołany do świętości.

Wsłuchajmy się w ten dzień w czytania:

Pierwsze czytanie : z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła Ap 7, 2-4. 9-14 -  Wielki tłum zbawionych

Drugie czytanie:  z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła 1 J 3, 1-3 - Ujrzymy Boga takim, jaki jest

Ewangelia o ośmiu błogosławieństwach -   Słowa Ewangelii według świętego Mateusza Mt 5, 1-12a

 


W czwartek 2 listopada - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Kolor ornatów będzie fioletowy, więc to czas zadumy i refleksji.

znicz

Dzień ten w tradycji polskiej nazywany jest Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami".

To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.

Wspominamy w tym dniu dusze znajdujące się w czyśccu. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563), w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać.